6 клас, зарубіжна література
Тема
уроку. Жуль Верн. «П’ятнадцятирічний
капітан». Образ Діка Сенда, моральні якості людини, його мужність і людяність
Мета.
Допомогти учням усвідомити
ідейно-художній зміст розділів роману; охарактеризувати образ головного
героя, розкрити привабливість образу Діка Сенда, вчити аналізувати художній
образ;розвивати навички виразного читання, переказу, уміння висловлювати власні
думки, аргументувати їх; сприяти вихованню шанобливого ставлення до позитивних учинків
і рис характеру людини, зокрема до цілеспрямованості, працьовитості, здатності
до самопожертви, оптимізму, самовдосконалення.
Обладнання:
тексти роману Жуля Верна
«П’ятнадцятирічний капітан», ілюстрації до твору мультимедійна презентація PowerPoint.
Тип
уроку: комбінований
Людина – що
цегла: обпалюючись, вона стає твердою.
Б.
Шоу
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Прийом
«Виправ помилку»:
-
Жуль Верн – англійський
письменник? (ні, французький)
-
Письменник здобув
професію лікаря? ( ні, юриста)
-
Його улюблений
літературний жанр – коротке оповідання?
(ні, роман)
-
Твір про небезпечні
пригоди юного капітана називається
«Таємничий острів»? (ні , «П’ятнадцятирічний капітан»)
-
Китобійне судно
капітана Халла називалось «Ластівка» (ні, «Пілігрим»)
-
Команда капітана Халла
загинула під час шторму? (ні, під час
полювання на кита)
-
Негоро був боцманом на
кораблі? (ні, коком)
-
Розумного та сміливого
пса звали Рекс? (ні, Дінго)
-
Судно через
підступність Негоро опинилося в Австралії? (ні, в Африці)
-
Найдужчий негр, один із
героїв твору, мав міфологічне ім’я Нарцис? (ні, Геркулес)
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІV. Мотивація навчальної
діяльності.
Слово
вчителя. Бути справжньою людиною… Чи легко це? Які якості притаманні справжнім
героям? Про це мова піде на нашому
сьогоднішньому уроці.
V.
Засвоєння навчального матеріалу.
1.Робота
над епіграфом:
-
Як ви розумієте головну думку вислову англійського письменника Бернарда
Шоу, взятого в якості епіграфу до уроку?
- Про кого з героїв роману Жуля Верна
«П’ятнадцятирічний капітан» можна з упевненістю сказати, що його характер
пройшов суворе загартування в тяжких випробуваннях?
2.Слово
вчителя. Так, дійсно, йдеться саме про Діка
Сенда, головного героя твору.Пропонуємо вам інтерв’ю
з цим героєм, яке підготували наші юні кореспонденти.
3. Спробуємо охарактеризувати цей образ
цілісно. А допоможе нам у цьому схема «План
характеристики художнього образу»
4. Далі ми працюватимемо в групах.
Кожна група аналізуватиме образ Діка Сенда
за конкретним пунктом схеми.
5. Презентація
результатів роботи в групах з використанням прикладів з тексту.
І. Повне ім’я Діка - Річард, (Дік – скорочення від цього
імені), даного немовляті на честь перехожого, який підібрав хлопчика-сироту на
ріжку піщаної коси ( Сенд – «пісок» - таке прізвище було присвоєно знайді)
ІІ. Був сином невідомих батьків,
виховувався в дитячому будинку
ІІІ. Дік Сенд був середній на зріст,
міцної статури, чорнявий, із синіми рішучими очима,. Його розумне обличчя
дихало енергією.
ІV. Дік був скупий на
слова та жести… спокійний голос людини, яка готова до будь-яких несподіванок.
V.
Спокійний, рішучий. Мав почуття вдячності до людей, які його, сироту, зростили,
був мужнім, вірним.
VІ.
Моє життя потрібне місіс Уелдон і моїм товаришам!
Навіщо жити, коли не можеш стати у
пригоді тим, кого любиш?
Він спитав себе подумки, чи не зможе
ціною власного життя врятувати своїх супутників?
VІІ.
«Стати людиною», «навчитися моряцького ремесла»
VІІІ.
Юнака не турбувала власна доля, злигодні та муки, що їх йому напевне доведеться
зазнати. Він хвилювався за місіс Уелдон та її сина.
ІХ. Місіс Уелдон - як до рідного сина.
Члени команди, негри - з повагою та довірою.
Маленький Джек – із захопленням,
намагався наслідувати.
Негоро, Гарріс – з ненавистю, намагалися
весь час зашкодити йому.
5.
Прийом «Мозковий штурм».
Яким я уявляю справжнього капітана?
(учні записують на дошці по черзі всі ідеї).
-
Відвага
-
Стійкість
-
Критичне ставлення до
себе
-
Здатність до співчуття
-
Здатність до
самопожертви
-
Винахідливість
-
Стійкість
-
Рішучість
-
Наполегливість
6.Перегляд
уривку з художнього фільму «П’ятнадцятирічний капітан» (СРСР, 1945р.),
епізод «Полювання на кита» (загибель екіпажу капітана Халла).
- порівняйте епізод з фільму з
аналогічним епізодом з тексту роману, зачитайте цей уривок. Чи повністю вони
співпадають?
7.
Усне словесне малювання.
Яким ви бачите Діка в цьому епізоді?
(Він глибоко переживає тяжку трагедію –
загибель усієї команди на чолі з капітаном Халлом. Але розуміє, що тепер уся
відповідальність за долю пасажирів шхуни лягає на його плечі. І тому він рішуче
бере на себе обов’язки капітана).
8.
Робота з текстом (стислий переказ епізодів)
Навести приклади ситуацій, коли від
учинків Діка залежало життя інших.
-
Після загибелі екіпажу
взяв на себе обов’язки капітана.
-
Зумів під час шторму та
бурі врятувати пасажирів, хоча шхуна була розбита.
-
Зумів знайти притулок
для своїх товаришів під час страшної зливи, використавши для цього термітник.
-
Врятував своїх друзів
під час переслідування туземців(стрибнув у водоспад, накрившись човном,
намагаючись привернути увагу туземців
саме на себе).
9.
Слово вчителя.
У 18 років Дік Сенд з відзнакою закінчив
мореплавну школу. Як ви думаєте, як складеться його подальша доля? Напишіть на
цю тему міні-епілог(7-8 речень)
10.
Літературна гра «Асоціації»
На кожну літеру імені та прізвища головного героя підберіть слово-характеристику
Д-
І-
К-
С-
Е-
Н-
Д-
Відповіді:
доброзичливість, ініціативність, кмітливість, сміливість, енергійність, непохитність,
дієздатність.
11.
«Мікрофон»
Я вважаю Діка Сенда справжньою Людиною, героєм тому, що він…
VІ.
Підсумки уроку
Так у чому ж привабливість образу Діка
Сенда?
VІІ.Оцінювання.
VІІІ.
Домашнє завдання.
Група
«А»: підготувати усний переказ епізодів
твору, які розкривають стосунки Діка Сенда з Гаррісом.
Група
«Б»: написати твір-мініатюру «Чого навчив
мене Дік Сенд».
Група
«Д»: сформулювати життєве кредо Діка Сенда.
Використана
література:
1. Іванюк
Р. «Критичне мислення – не критика недоліків»// Відкритий урок. – 2010. - № 5.
С. 49 – 55.
2. Сутула
О. «Орієнтовне планування уроків зарубіжної літератури»// Дік Сенд – головний
герой роману «П`ятнадцятирічний
капітан»
3. Всесвітня література
в середніх навчальних закладах України. – 2007. - № 1. С. – 44-45
4. Електронні ресурси:
режим
доступу:
http:www.uchportal.ru/pub1/
Немає коментарів:
Дописати коментар